Świetlica i stołówka

W dniu 13.09.2017r w nastroju tajemniczości odbyła się w Gromadzie Zuchowej uroczystość Obietnica Zucha.  Dzieci zostały prawdziwymi zuchami, członkami ZHP.

Przed złożeniem obietnicy dzielnie zmagały się z zadaniami, próbami , które trzeba było zaliczyć pozytywnie: próba pamięci, odwagi, wiedzy, tajemnicy, zręczności i smaku.

Uroczystej zbiórce towarzyszyły obrzędowość i zwyczaje naszej gromady: powitanie zuchowe, okrzyk, , piosenka ,szyk parady gawęda, zabawy ruchowe, pląsy.

Zuchy przypomniały prawa zucha i ich znaczenie, zapalając ustawione 6 lampek na drewienkach

w kształcie krzyża harcerskiego:

1. Zuch kocha Boga i Polskę
  2. Zuch jest dzielny
  3. Zuch mówi prawdę
  4. Zuch pamięta o swoich obowiązkach
  5. Wszystkim z zuchem jest dobrze
  6. Zuch stara się być coraz lepszy.

W obecności swojej drużynowej, harcerek  dh. Małgosi i dh. Magdy z 12 wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej ,p. Lucyny Dec  wychowawcy. świetlicy, rodziców obiecały , że będą te prawa przestrzegać w życiu codziennym w domu i w szkole.

W uroczystym kręgu zuchy złożyły obietnicę na znaczek zucha i flagę Polski powtarzając słowa:

„ Obiecuję być dobrym zuchem, zawsze przestrzegać prawa zucha”

Następnie  z rąk swojej  drużynowej dh phm Anny Musiał otrzymały znaczek zucha, książeczkę zucha, pamiątkowy dyplom. Następnie złożyły odcisk swojego palca i podpis w Księdze Zucha.

Ta obietnica miała szczególne znaczenie, bo 6 zuchów przeszło do drużyny harcerskiej.

Z wielką dumą dzieci mogły zaśpiewać piosenkę:” Polski Zuch” oraz zatańczyć ulubiony pląs.

Po uroczystości udały się na poczęstunek. Uroczystą zbiórkę zakończono iskierką przyjaźni.

dh  Anna Musiał