Świetlica i stołówka

Dnia 27.10.2017r. w świetlicy szkolnej odbyła się uroczystość „Pasowania na Świetliczaka” dla uczniów klas I. Po przywitaniu przez starsze dzieci z klasy III pierwszaki wzięły udział w próbach sprawnościowych. Złożyły ślubowanie i zostały przyjęte do świetlicowej gromady. Uroczystość odbyła się w obecności Pani kierownik świetlicy Agaty Michno i rodziców dzieci.

W dniu 11 października 2017 r. grupa dzieci ze świetlicy uczestniczyła w ciekawej lekcji muzealnej o zamkowych duchach p.t. "Legendy łańcuckiego zamku". Uczniowie poznali opowieść o Błękitnej Damie, którą okazała się Izabela Lubomirska oraz legendę o Białej Pani z Zamku, czyli jej pięknej, lecz krótko żyjącej córce Julii. Jednak to opowieść o duchu zwanym Diabłem Łańcuckim, kim był Stanisław Stadnicki, zainteresowała dzieci najbardziej. Podczas spaceru po pięknych wnętrzach pałacu uczniowie wraz z opiekunami, p. Agatą Michno i p. Joanną Obara, mogli podziwiać także kunsztowną wystawę zatytułowaną "Ubiory na dworze króla Jana III Sobieskiego" przedstawiającą rekonstrukcje strojów z XVII wieku.

 

W dniu 13.09.2017r w nastroju tajemniczości odbyła się w Gromadzie Zuchowej uroczystość Obietnica Zucha.  Dzieci zostały prawdziwymi zuchami, członkami ZHP.

Przed złożeniem obietnicy dzielnie zmagały się z zadaniami, próbami , które trzeba było zaliczyć pozytywnie: próba pamięci, odwagi, wiedzy, tajemnicy, zręczności i smaku.

Uroczystej zbiórce towarzyszyły obrzędowość i zwyczaje naszej gromady: powitanie zuchowe, okrzyk, , piosenka ,szyk parady gawęda, zabawy ruchowe, pląsy.

Zuchy przypomniały prawa zucha i ich znaczenie, zapalając ustawione 6 lampek na drewienkach

 w kształcie krzyża harcerskiego:

  1. Zuch kocha Boga i Polskę
  2. Zuch jest dzielny
  3. Zuch mówi prawdę
  4. Zuch pamięta o swoich obowiązkach
  5. Wszystkim z zuchem jest dobrze
  6. Zuch stara się być coraz lepszy.

W obecności swojej drużynowej, harcerek  dh. Małgosi i dh. Magdy z 12 wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej ,p. Lucyny Dec  wychowawcy. świetlicy, rodziców obiecały , że będą te prawa przestrzegać w życiu codziennym w domu i w szkole.

W uroczystym kręgu zuchy złożyły obietnicę na znaczek zucha i flagę Polski powtarzając słowa:

„ Obiecuję być dobrym zuchem, zawsze przestrzegać prawa zucha”

Następnie  z rąk swojej  drużynowej dh phm Anny Musiał otrzymały znaczek zucha, książeczkę zucha, pamiątkowy dyplom. Następnie złożyły odcisk swojego palca i podpis w Księdze Zucha.

Ta obietnica miała szczególne znaczenie, bo 6 zuchów przeszło do drużyny harcerskiej.

Z wielką dumą dzieci mogły zaśpiewać piosenkę:” Polski Zuch” oraz zatańczyć ulubiony pląs.

 Po uroczystości udały się na poczęstunek. Uroczystą zbiórkę zakończono iskierką przyjaźni.

                                                                                                                                  dh  Anna Musiał

2 bloki techniczne kolorowe

2 bloki rysunkowe kolorowe

1 blok A3 biały

1 klej

1 plastelina

1 op kredek bambino

2 ołówki i gumka

1 farby plakatowe

nożyczki

1 opakowanie chusteczek chigienicznych (wyciągane)

 

       Już po raz trzeci  w  Świetlicy  Szkolnej SP Nr 2 im. Ks. J. Twardowskiego w Łańcucie został zorganizowany Konkurs Plastyczny” Nasza Siostra Przyroda”

W dniu 30.05.2017r odbyło się uroczyste podsumowanie tego konkursu z udziałem nagrodzonych uczniów z różnych szkół Powiatu łańcuckiego,  wychowawców świetlic szkolnych, rodziców i zaproszonych gości. Konkurs miał na celu popularyzację twórczości ks. Twardowskiego, wierszy o tematyce przyrodniczej. My, wychowankowie świetlicy i opiekunowie jesteśmy dumni, ze taki konkurs odbywa się w naszej szkole, której patronem jest ks. J. Twardowski.

Na uroczystości podsumowania konkursu wszystkich serdecznie przywitała p. dyrektor szkoły Lucyna Kowalska oraz kierownik świetlicy szkolnej p. Anna Ptaszek.

Uroczystość uświetniła część artystyczna przygotowana pod okiem: p. J. Obary, M. Pusz

  1. Musiał. Dzieci z klasy II – Antek Kamiński i Zosia Posiak odegrały scenkę lekcji przyrody na księdza Twardowskiego.

Dziewczynki z klasy II e pokazały układ akrobatyczno- taneczny” Biedronki” Dzieci z klasy

 III c i III e zaśpiewały piosenki – „Święty Franciszku z Asyżu”, „ Arkę” z towarzyszeniem tamburina. Uczniowie: Alicja Zych , Milena Gorzkiewicz, Nicole Bakalarczyk, Mateusz Grzesik oraz Emil Maksymowicz recytowali wiersze ks. J. Twardowskiego.

Na zakończenie części artystycznej  „ Taniec robaczków” zaprezentowały dziewczynki z klasy IIe.

Uroczystość poprowadzili: Katarzyna Czajka z kl. III e i Paweł Tereszkiewicz z kl. II d.

Potem nastąpiło podsumowanie konkursu i wręczenie nagród.

Na konkurs nadesłano 39 prac plastycznych z 9 szkół Powiatu Łańcuckiego. Jury w składzie : p. Sylwia Surmacz- Rachwał, p. Lucyna Szyszka i p. U. Misiuda nagrodziły dzieci w dwóch kategoriach wiekowych do lat 8 i od 9-11 lat oraz wyróżnienia.

W dniu 28 kwietnia 2017r w świetlicy szkolnej odbyła się uroczystość poświęcona wiedzy na temat rzeki Wisły.

Imprezę zorganizowały dzieci z klas III ze świetlicy szkolnej pod opieką wychowawców: p. Anny Musiał i p. Moniki Pusz.

 

Rolę prezenterki pełniła uczennica klasy IIIb - Wiktoria Turek zapraszając dzieci z klas I i II do aktywnego udziału podczas wykonywania zadań w grupach.

Dzieci podczas uroczystości poznały legendę o narodzinach rzeki Wisły którą opowiedziała Alicja Zych z klasy IIIa.

Wędrując po mapie wzdłuż Wisły utrwalały wiedzę o miastach przez które płynie rzeka.

 Na uroczystości zaprezentowały się dzieci z klas III i II, recytując wiersze

Milena Gorzkiewicz – „Wisła„ Cz. Janczarskiego,

Mateusz Grzesik - „Wawel”,

Kornel Baum i Filip Kula wiersz „Warszawa”

Małgorzata Dmitriuk i Maja Krukowska wykonały układ akrobatyczno – taneczny pt. „Taniec rzeki”,

Paweł Tereszkiewicz i Martynka Brudek zatańczyli „Krakowiaka”.

 

Największą atrakcją uroczystości były zadania, do których wykonania poproszono zaproszone dzieci klas I i II. W małych grupach układano: zdania z rozsypanki wyrazowej, puzzle, szyfry z nazwami dopływów rzeki Wisły, krzyżówkę z hasłem.

 Scenografię stanowił obraz malowany na płótnie „Z biegiem Wisły” i mapa Polski.

 Taka uroczystość była doskonałą lekcją patriotyzmu ponieważ nawiązywała do wiedzy o Polsce i zachęcała małych Polaków do poznawania swojego kraju.

Anna Musiał

W dniu 11 kwietnia dzieci z klas II i III  ze świetlicy szkolnej pod opieką p. Anny Musiał aktywnie uczestniczyły w wystawie interaktywnej „Poczuj sztukę” zaprezentowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łańcucie.  Wystawę przygotowało  Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Dzieci przez chwilę mogły wczuć się w sytuację osób niepełnosprawnych, niewidomych. Miały możliwość poruszania się po wystawie, rozpoznawania kształtów i odbierania rożnych bodźców zewnętrznych z zamkniętymi oczami. Na wystawie zwiedzający byli zaskoczeni możliwościami swoich zmysłów. Rozwijali wyobraźnię przestrzenną, wrażliwość na dotyk, słuch i węch. Tematem przewodnim wystawy  było odkrywanie ornamentyki w kulturze ludowej Lasowiaków. Eksperymentom multimedialnym nie było końca. Każdy eksponat, a było ich osiem wprowadzał dzieci w inny świat doznań, a zwiedzający mogli sobie wybrać, z którym eksponatem chcą eksperymentować i w jakiej kolejności. Znalazły się tu też  piękne obrazy, które stanowiły artystyczną oprawę wystawy „Poczuj sztukę”

Dziękujemy paniom z Biblioteki Miejskiej za umożliwienie nam zwiedzenia wystawy i przekazanie informacji na jej temat.

W sobotę 18.02.2017r zuchy wyjechały do Kolorado w Krasnem pod opieką swojej

instruktorki. Zuchy przez dwie godziny korzystały z Sali zabaw , bilarda i kręgli.

Zjeżdżalnia, drabinki, tor przeszkód, labirynty były okazja do odrobiny szaleństwa.

Największa atrakcją dla dzieci  okazała się ścianka wspinaczkowa i kręgle. Roześmiane

buzie świadczą o zadowoleniu z tak spędzonego czas

                                                                                                                    dh Anna Musiał

 

19 maja 2016 r. w naszej szkole odbyło się rozstrzygnięcie zorganizowanego przez świetlicę szkolną Powiatowego Miedzyświetlicowego Konkursu Plastycznego Nasza Siostra Przyroda.

Zainspirowani twórczością patrona naszej szkoły księdza Jana Twardowskiego podjęliśmy trud zilustrowania piękna otaczającego świata wytworami dziecięcej wyobraźni i zdolności artystycznych.  Nasze zaproszenie do udziału w zmaganiach konkursowych przyjęły okoliczne szkoły. Jury miało naprawdę twardy orzech do zgryzienia. Wszystkie nadesłane prace były bardzo ładne i pomysłowo wykonane.

A oto i nasi laureaci:

I miejsce jury przyznało Izabeli Litwin ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łańcucie

II miejsce zdobyła praca wykonana przez Patryka Kozerę ze Szkoły Podstawowej w Soninie

III miejsce otrzymała Magdalena Nocula ze Szkoły Podstawowej w Husowie

Jury postanowiło przyznać również wyróżnienia. Otrzymali je:

Zuzanna Łuksik ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łańcucie

Anna Kuźniar ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łańcucie

Milena Stańczuk ze Szkoły Podstawowej w Husowie

Krystian Marcinek ze Szkoły Podstawowej w Białobrzegach

Zuzanna Pałka ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Łańcucie

Zuzanna Panek ze Szkoły Podstawowej w Czarnej

Przemysław Bartman ze Szkoły Podstawowej w Kraczkowej

Dla wszystkich  uczestników i ich opiekunów zostały przygotowane także pamiątkowe dyplomy i drobne upominki za udział w konkursie. Aby chociaż na chwilę zatrzymać biedronki, łąki i zielony świat twórczości księdza Jana przed oczami wszystkie biorące udział w konkursie prace można obejrzeć na pokonkursowej wystawie na szkolnym korytarzu. W szkolnej jadalni goście mogli zasmakować słodkiego poczęstunku. Tym słodkim akcentem zakończyliśmy spotkanie małych artystów ze sobą oraz z twórczością naszego patrona. Już dziś zapraszamy ponownie na kolejny konkurs pod tym samym hasłem za rok. Mamy nadzieję, że wiersze ks. Twardowskiego będą stale inspirować do poznawania piękna otaczającej przyrody.

                                                                                Edyta Wierzbińska

W dniach 4.02.2016r. i 11.02.2016r. (tuż przed feriami) zorganizowany został wyjazd dzieci przebywających w świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Łańcucie do sali zabaw „Kolorado” w Kraczkowej. W pierwszym terminie w wyjeździe uczestniczyły dzieci klas pierwszych, a w drugim uczniowie klas drugich i trzecich.

W sali zabaw „Kolorado” dzieci korzystały z wielu atrakcji tj. zabawa w kulkach, zjazd na zjeżdżalniach, zabawa w pajęczynie oraz w kąciku dla najmłodszych i innych. Czas spędzony w sali zabaw minął im miło i przyjemnie, co widać na zamieszczonych zdjęciach.

 

W dniu 21 stycznia 2016r  o godz. 14.00 na jadalni szkolnej spotkali się babcie i dziadkowie dzieci ze świetlicy szkolnej z klas II i III.  Zaproszeni goście dość licznie przybyli  do naszej szkoły.

W atmosferze radości i wspólnego kolędowania rozpoczęła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadzia.

Wzięło w niej udział 25 dzieci. Zaproszeni goście wysłuchali wierszy piosenek oraz pięknej inscenizacji pt.  „ Rozmowa z dziadkiem”.   wykonanych przez wnuków i wnuczki uczęszczające na świetlicę szkolną pod okiem pań ze świetlicy. Następnie dzieci złożyły życzenia i wręczyły upominki – dla babci koszyczek origamii z różyczką i czekoladką, broszkę z filcu, a dla dziadzia medal z życzeniami.

Następnie zaproszono gości do wspólnego walczyka i zabaw, które pozwoliły dziadkom przez chwilę wrócić się do lat szkolnych. Było to rozpoznawanie z opaską na oczach przyrządów używanych w gospodarstwie domowym, rozpoznawanie po dotyku twarzy i włosów wnuczki lub wnuczka, wymyślanie przepisu na szczęście, struganie ziemniaka na czas.

Największą atrakcją był konkurs Familiada – Dziadkowie kontra Babcie przeprowadzony przez uczennice klasy III A – Maję Kwiatek, Kornelię Wawrzkiewicz i Jagodę Dziubek.

 Zarówno babcie jak i dziadkowie wykazali się wiedzą, a taka zabawa sprawiła im wiele radości i wzruszeń. Po uroczystości  wszyscy uczestnicy otrzymali gromkie brawa i wiele ciepłych słów podziękowań. Przy poczęstunku  i nastrojowej muzyce wnukowie mile spędzili czas razem z babcią i dziadziem.

 

 

                                                                                        Anna Musiał