Święto Biblioteki Szkolnej

 

Każdego roku w miesiącu październiku obchodzimy Święto Biblioteki Szkolnej w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W tym roku przebiegało pod hasłem „Książka to dopiero początek…”. Wszystkie klasy brały udział w zorganizowanych przez bibliotekarza, przy współpracy nauczycieli i zaproszonych gości, wydarzeniach czytelniczych.

 

Spotkanie autorskie

20 października 2016 r. w klasie III c odbyło się spotkanie autorskie z panią Stanisławą Ziajką, która jest babcią naszych uczniów Niny i Antka Ziajka. Pani Stanisława czytała fragmenty swojej książki pt. „Opowiedz mi babciu…”, w której zapisała dla wnuków historie z czasów swojego dzieciństwa. Opowieści o dawnych czasach i życiu na wsi zainteresowały słuchaczy i stały się okazją do porównania z teraźniejszością oraz wyrażenia własnych przeżyć i doświadczeń. Niezwykle ciepłe, miłe i ciekawe spotkanie zakończyło się wręczeniem gościowi laurki, kwiatów i upominku oraz wspólnym zdjęciem. Dziękujemy pani Stanisławie za podarowane dla biblioteki szkolnej egzemplarze książki.

 

 

Spotkanie z Franklinem

26 października 2016 r. dzieci z klas I spotkały się z niezwykłymi gośćmi: panią Beatą Krawiec, kierownikiem księgarni NOVA w Łańcucie i prawdziwym Franklinem – postacią z jednej z najbardziej ulubionych serii książek dla dzieci. Pani Beata czytając dzieciom książkę „Franklin chce mieć zwierzątko”, opowiadała między innymi o ekologii i higienie, czytaniu książek, wzajemnej życzliwości i przyjaźni, o zwierzętach, aktywizując wszystkich uczniów podczas wspólnych zabaw. Pierwszoklasiści z zaciekawieniem oglądali Franklina i słuchali opowieści o nim, pozowali do wspólnych zdjęć. Bardzo ciekawe zajęcia i emocje jakie im towarzyszyły na długo pozostaną w pamięci dzieci. Dziękujemy pani Beacie i przebranemu za Franklina uczniowi klasy VI d Sewerynowi Haładyj.

 

 

Zaczarowany teatr Kamishibai

Klasy IV podczas lekcji języka polskiego po raz pierwszy zobaczyły niezwykły teatr Kamishibai (z japońskiego kami – papier, shibai – teatr: papierowy teatr). Pani bibliotekarka czytała i pokazywała w okienku drewnianej skrzynki butai karty dwóch książek: „Legenda o Skarbniku” i „Szukając Marudka”. Czytane teksty i oglądane piękne ilustracje były okazją do wypowiedzi uczniów o empatii, odpowiedzialności w opiece nad zwierzętami, czy wartościach i cechach takich jak pracowitość, uczciwość, skromność i prostota życia, miłość w rodzinie. Krótkie seanse Kamishibai bardzo zaabsorbowały uwagę widzów i wyzwoliły wiele emocji i przeżyć.

 

 

Wystawa ph. „2016. Rok Henryka Sienkiewicza”

Klasy V gościły w czytelni biblioteki szkolnej na spotkaniach prowadzonych przez bibliotekarza, poświęconych Henrykowi Sienkiewiczowi. Gazetka oraz wystawa książek wybitnego polskiego pisarza były okazją do zapoznania się z jego życiorysem i bogatą twórczością. Uczniowie dowiedzieli się także, co to jest karykatura, trylogia, jakie powstały adaptacje filmowe dzieł Sienkiewicza. Następnie pani bibliotekarka przedstawiła okoliczności przyznania i wręczenia pisarzowi Literackiej Nagrody Nobla w oparciu o ciekawe informacje zawarte w artykule z czasopisma „Niedziela”. Zdobyta wiedza z pewnością przyda się uczniom podczas czytania i przerabiania lektury „W pustyni i w puszczy”.

 

 

Konkursy biblioteczne i wystawy prac uczniów

Biblioteczny konkurs plastyczno - literacki klas II i III ph. "Laurka z życzeniami dla biblioteki szkolnej":

I miejsce- Wojciech Kozłowski II a, B. Nitkiewicz

II miejsce- Maciej Dębski III c, J. Dudek

II miejsce- Natalia Niedbała III e, L. Szotowicz

III miejsce- Patrycja Maternowska II b, L. Orłoś

III miejsce- Aleksandra Kuźniar III a, I. Szurlej

Wyróżnienie- Krystian Górak II c, R. Chudzik

Wyróżnienie- Hanna Czado II d, D. Stankiewicz

Wyróżnienie- Amelia Kaszowska III d, M. Lepianka

Wyróżnienie- Hanna Grabowska i Zuzanna Skręt II e, J. Mielczarek

 

Biblioteczny konkurs literacki klas VI ph. "Książka to dopiero początek...":

I miejsce- Mateusz Rudy VI d, H. Szura

II miejsce- Amelia Bieda VI d, H. Szura

III miejsce- Emilia Lęcznar VI e, J. Walkowiak

III miejsce- Julia Sroczyk VI e, J. Walkowiak

Wyróżnienie- Piotr Sroczyk VI a, J. Walkowiak

Wyróżnienie- Jakub Magoń VI b. B. Gaweł

 

Laureaci konkursów otrzymali dyplomy i nagrody.

Piękne prace konkursowe wyeksponowane zostały na wystawach w holu obok biblioteki oraz na parterze.