W dniach 2-3 listopada 2017 roku w naszej szkole gościli przedstawiciele rzeszowskiej delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej – p. Marzena Góral i p. Marcin Komaryczko.  Nasi goście zapoznali uczniów klas II, III i IV z głównymi założeniami kampanii społecznej Prezesa UKE „Mój smartfon, mój mały świat – klikam z głową”. Dzieci miały okazję uczestniczyć w bardzo atrakcyjnych zajęciach – każdy uczestnik otrzymał certyfikat oraz drobny upominek.

„Mój smartfon, mój mały świat – klikam z głową” to kampania społeczna, której celem jest promocja bezpieczeństwa najmłodszych w sieci, oraz profilaktyka poprzez edukację najmłodszych, którzy coraz częściej bez ograniczeń korzystają z dostępnych technologii i urządzeń. Ważnym elementem kampanii jest także zwrócenie uwagi rodziców oraz środowiska pedagogicznego na zagrożenia, z jakimi dzieci mogą mieć kontakt w Internecie.

Dzieci w świecie technologii i komunikacji powinny być świadome, że Internet to źródło wiedzy, zabawy i komunikacji, ale też pułapek i zagrożeń. Zanim podarujemy dziecku smartfon czy tablet, zabezpieczmy urządzenie i nauczmy je jak rozsądnie z niego korzystać, pokażmy, czego unikać, aby nie ponosić - również finansowych – kosztów, np. za ściągnięte gry czy smsy premium. Temu właśnie służy kampania prowadzona przez UKE. Pomaga poznać wirtualny świat nie tylko młodym użytkownikom usług telekomunikacyjnych, ale jest również wsparciem dla ich nauczycieli, rodziców i opiekunów.

Lekcje z dziećmi, które chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami pokazują, że zdecydowana większość uczniów, już nawet w początkowych klasach szkoły podstawowej, ma swoje smartfony i tablety, a tym samym regularnie korzysta z Internetu – niestety często bez nadzoru rodziców.  Podczas zajęć prowadzący rozmawiali z dziećmi o  tworzeniu bezpiecznych haseł, pobieraniu i instalowaniu gier oraz aplikacji, wirusach, zasadach bezpiecznej komunikacji oraz – tzw. hejtowaniu.  Uczestnictwo Szkoły Podstawowej nr 2 w Łańcucie w powyższej kampanii przysporzyło nam wiele nowych i cennych doświadczeń oraz uświadomiło wszystkim, że z Internetu trzeba korzystać mądrze. Dziękujemy przedstawicielom Urzędu Komunikacji Elektronicznej za inicjatywę i zapraszamy do dalszej współpracy.