16 czerwca 2016 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MBP w Łańcucie uczniowie z klasy 5d brali udział w spotkaniu autorskim z Zuzanną Orlińską z okazji X Podkarpackich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami „Z książką na walizkach- Odkrywcy”.

 Dzięki cennej inicjatywie czytelniczej biblioteki  uczniowie mogli odkryć kolejną wspaniałą Pisarkę –żywo i humorystycznie piszącą o dzieciach i dla dzieci. Zdobyły wiele cennych informacji o jej warsztacie pracy , dowiedziały się, jak powstawała książka „Detektywi z klasztornego wzgórza” nominowana do „Książki Roku” oraz mogły podziwiać  ilustracje pani Orlińskiej w prezentowanej przez nią książce ”Na psa urok”.

Wydawnictwo Literackie zorganizowało kiermasz książek autorki . Należy podkreślić, że wszyscy, biorący udział w spotkaniu zakupili książki Pani Zuzanny,  do których wpisała się pisarka.

Ta udana akcja czytelnicza po raz kolejny przyczyniła się do rozwijania pasji czytelniczych wśród dzieci oraz nawyku kupowania książek.

                                                                                               Halina Szura

Uczniowie klas II c, III a, III b i III c w teorii i praktyce poznawali zasady bezpieczeństwa pożarowego podczas zajęć edukacyjnych prowadzonych w Sali Edukacyjnej „Ognik” w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Dzieci wzięły udział w praktycznej nauce wybierania odpowiedniego numeru telefonu i rozmowy ze strażakiem, udzielania pierwszej pomocy, poznały znaki sygnalizujące drogę ewakuacji, uczyły się jak unikać i rozpoznawać zagrożenia, z którymi mogą mieć do czynienia zarówno w domu jak i w szkole oraz jak właściwie reagować w sytuacji niebezpieczeństwa. Zajęcia w atrakcyjny sposób wzbogaciły wiedzę naszych uczniów, a wizyta w garażu z wozami strażackimi i sprzętem dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych wrażeń.

Lucyna Szyszka

W maju 2016 r. odbył się konkurs plastyczny klas pierwszych.  Celem konkursu było:

  • popularyzowanie twórczości ks. Jana Twardowskiego
  • zainteresowanie uczniów poezją
  • rozwijanie zdolności plastycznych

Do konkursu przystąpili wszyscy uczniowie klas I. Dowolną techniką wykonali prace plastyczne. Później wychowawca każdej z klas wybrał 5 prac i przekazał je wychowawcy klasy I a. Komisja konkursowa w składzie: Sylwia Surmacz- Rachwał, Urszula Misiuda, Jolanta Tomaka wyłoniła laureatów.

I miejsce   Maciej Mazurek  kl I c

II miejsce  Damian Panas  kl I d

III  miejsce  Gabriela Kolek   I b

Wyróżnienie

Patryk Pelc  kl I e

Lena Rzezicka  kl I a

Piotr Gaweł  kl I b

Adrian Surmacz  kl I a

Bartosz Kopeć  kl I d

Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Po zakończonym konkursie została zorganizowana wystawa prac na szkolnym korytarzu.  Konkurs plastyczny przygotowała i przeprowadziła Bronisława Nitkiewicz.

 

Klasa II a i klasa Ie zostały zaproszone do MBP na promocję bajki napisanej przez pana A. Opałkę pt.,, Opowieści Drozda” i pięknie ilustrowanej przez panią U. Opałkę. Artystyczne małżeństwo przeczytało uczniom obszerne fragmenty bajki. Interpretacja utworów niezwykle urzekła uczniów. Na koniec był czas na rozmowy z autorami , którzy mieli niełatwe zadanie , ponieważ musieli odpowiedzieć na zaskakujące pytania małych czytelników.

 

 

 

 

Uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. J. Twardowskiego gościli w MBP na ciekawych zajęciach pt.,, Dzieje książki”. Na lekcji bibliotecznej połączonej z prezentacją multimedialną uczniowie mogli zgłębić historię powstania zarówno książek jak i materiałów z jakich je wykonywano. Młodzi czytelnicy zobaczyli papirus, zwój , starodruk i rozmaite czcionki drukarskie oraz zapoznali się z etapami powstawania współczesnej książki drukowanej. Uczniowie z ogromną radością i wielkim zaangażowaniem wzięli udział w mini -warsztatach, gdzie pisali hieroglifami, piórem maczanym w atramencie i ozdabiali inicjały. Zajęcia były bardzo ciekawe i wszystkim bardzo się podobały.

 

We wtorek 7 czerwca zawitał do naszej szkoły Zespół Fundacji Orange. w ramach warsztatów team-builing'owych wspólnie z nimi uczniowie klasy 4d wraz z wychowawczynią łączyli przyjemne z pożytecznym. 

Uczniowie obejrzeli przygotowaną prezentację "Korzystaj z neta z głową". Wysłuchali z zaciekawieniem o pracy w firmie, o zespole, o procesie powstawania i sprzedaży produktów i usług Orange, a także o możliwościach korzystania z nich. Na tym etapie przeprowadzony został krótki quiz informatyczno-usługowy i oczywiście nagrody – niespodzianki.

 

A następnie… zupełna zmiana! W szkolnym ogródku przygotowaliśmy miejsce na tajemniczy zakątek zieleni. Posadziliśmy mini-alejkę drzew, o które dzieciaki będą mogły dbać każdego dnia. A kto wie? Za kilka lat może spotkamy się i powspominamy stare czasy w cieniu naszych drzew…
W alejce znajdzie się Drzewo Przyjaźni, Drzewo Inspiracji, Drzewo Radości, Drzewo Mądrości, Drzewo Tolerancji i Drzewo Pamięci.
Wspólne kopanie dołka, uklepanie ziemi gołymi rękoma, podlewanie, a na koniec – ognisko dla umorusanych ogrodników.

Celem było pokazanie, że można i należy zachować równowagę w korzystaniu z przyjemności. Można pracować przy komputerze, ale warto też trochę czasu spędzić na wolnym powietrzu, w towarzystwie najbliższych i przyjaciół. To sprawia mnóstwo frajdy i uczy działać w grupie, pracować zespołowo.
To tylko kilka godzin, ale każda minuta, ba, sekunda nawet, po brzegi wypełniona jest wspólną pracą i zabawą.

Mamy nadzieję, że ten dzień zbliżył nas do siebie i pokazał, że praca zespołowa przynosi najlepsze efekty;)

Tegorocznym obchodom DNIA PATRONA towarzyszył wyjątkowy nastrój.

W piątek, 3 czerwca 2016r. spotkaliśmy się na sali gimnastycznej by wspólnie obejrzeć program artystyczny w wykonaniu uczniów. W pięknie udekorowanej sali czuliśmy prawdziwie niebiański nastrój, ponieważ motywem przewodnim uroczystości był ANIOŁ w twórczości ks. JANA TWARDOWSKIEGO.

Postać Patrona dobrze znana jest uczniom naszej szkoły a jego poezję prezentujemy na konkursach recytatorskich oraz na corocznych uroczystościach Dnia Patrona. Piosenki „Święty Franciszku z Asyżu”, „Arka” czy „Miło” na stałe weszły do repertuaru szkolnego chóru.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Rady Rodziców – p. Ewa Pilawa oraz p. Marek Lęcznar. Obchody Dnia Patrona zakończyliśmy udziałem we Mszy Świętej.

Świetlicowy Konkurs Recytatorski –„ Kwiaty dla Mamy”

Międzyszkolny łańcucki  konkurs recytatorski   dla uczniów świetlicy szkolnej „ Kwiaty dla Mamy” W dniu 25.05.2016r 4 uczniów naszej szkoły: Zofia Posiak  z kl.I, Aleksandra Rudy, Magdalena Pedryc, Marcelina Chmiel z klas III    pod opieką p. Izabeli Sroczyk uczestniczyło

w konkursie recytatorskim  zorganizowanym przez Szkołę Podstawowa Nr 3 w Łańcucie.

Dzieci wykazały się umiejętnościami recytatorskimi, prezentacją na scenie oraz inwencja twórczą wzbogacając recytację strojem i rekwizytami.

W wyniku oceny jury:

I miejsce otrzymała  Marcelina Chmiel z klasy IIIb , która zaprezentowała  wiersz

pt:” Mama” Danuty Gellnerowej. przygotowany pod opieką p. Anny Musiał

Wyróżnienia otrzymały Magdalena Pedryc, Zofia Posiak, Aleksandra Rudy.

Dzieci przygotowywane były pod opieką: p. Anny Musiał, p. Edyty Wierzbińskiej

i p. Agaty Michno.

 

Wojewódzki Konkurs Plastyczny” Podkarpackie kwiaty w rękodziele artystycznym”

 

W wojewódzkim konkursie plastycznym uczennice  uczęszczające do świetlicy szkolnej Karolina Kaźmierska z kl. IId  i Maja Kwiatek z kl. III a zdobyły wyróżnienie w grupie wiekowej: kl.1-3.

Maja Kwiatek przygotowała haft –„Maki chabry i kłosy”

 Karolina Kaźmierska pracę wykonaną z bibuły technika płaską

„ Malwy w przydomowym ogrodzie”

Uczennice prace przygotowały pod opieką pań ze świetlicy : Izabeli Sroczyk i Anny Musiał

W konkursie brały udział również uczennice : Kornelia Wawrzkiewicz kl. IIIa,

Olga Szmuc kl. IIIc.

Gratulujemy sukcesów!

                                                                                                                        Anna Musiał

 

W dniu 4 maja klasa II d zaprosiła na jedną z lekcji rzeźbiarza, artystę pana Jana Grabarza.

Pan Jan jest samoukiem. W młodości zainspirował się francuskim rzeźbiarzem i dzięki temu powstały jego pierwsze prace. Na poważnie rzeźbiarstwem pan Jan zajął w 1987 roku. Już na początku pracy twórczej wykonywane przez niego rzeźby zdobywały czołowe nagrody i wyróżnienia w konkursach regionalnych i ogólnopolskich. Do tworzenia swoich rzeźb i płaskorzeźb używa drewna lipowego, gruszkowego, sosnowego, dębowego, a czasem również gliny i kamienia. Jan Grabarz jest autorem rzeźby „Michała Archanioła” Starostwa Powiatowego w Łańcucie.

Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach warsztatowych z pięknej sztuki rzeźbiarstwa. Pan Jan opowiedział nam o swojej pracy oraz w jaki sposób możemy rozwijać swoją twórczość i kreatywne myślenie. Ponadto uczniowie mogli podziwiać wybrane prace z pracowni pana Jana Grabarza w postaci rzeźb oraz płaskorzeźb. Poznały podstawową wiedzę dotyczącą tej dziedziny sztuki.

Przekonali się, że z kawałka drewna bądź gliny przy pomocy odpowiednich narzędzi i własnych dłoni może powstać małe arcydzieło. Dzieci chociaż na chwilę mogły poczuć się jak mali artyści.

 M. Lepianka

Sukcesem dla naszych chłopców zakończył się występ w I Wojewódzkim Konkursie Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 3 im. 10 Pułku Strzelców Konnych w Łańcucie. Uczniowie wzięli udział w kategorii zespołów wokalnych klas IV - VI wykonując piosenkę " Pamięć w nas" za którą otrzymali  3 miejsce! Należy dodać, że w tej kategorii występowało 10 zespołów a chłopcy z naszej szkoły byli jedynym męskim zespołem w składzie: Mikołaj Płowy, Jakub Bartków, Jakub Cyran, Bartłomiej Reszytyło, Bartosz Magoń, Filip Hodor, Jakub Kłak, Antoni Łyszczek, Igor Maczuga, Tymon Kozłowski, Radosław Kut, Gabriel Musz, Adam Ruszel, Jacek Szpunar. Opiekunem zespołu jest p. Barbara Jarosz.

Gratulujemy chłopcom talentu, odwagi, prezencji i życzymy dalszych sukcesów muzycznych.

 

Dziękujemy Szkole Podstawowej nr 3 za zaproszenie i miłe spędzenie czasu.

        W dniach 14 – 16 marca w naszej szkole odbyły się rekolekcje szkolne. Prowadzącym był ks. Piotr Krzych wikariusz parafii Kosina. W  pierwszym dniu
w poniedziałek uczniowie nasi przeżywali nabożeństwo Drogi Krzyżowej oraz w szkole wraz z wychowawcami przygotowywali do konkursu palmy wielkanocne. Uczniowie klas IV-VI mieli również naukę rekolekcyjną w sali gimnastycznej.  Hasło rekolekcji: „Jezus Kapitanem mojego życia”. Ks. Piotr uczył jak dobrze sterować łodzią swojego życia. Jak słuchać Kapitana – Jezusa, jakie koła ratunkowe mamy do użycia w razie niebezpieczeństw – modlitwa, Pismo Święte, Przykazania Boże, Święci. Piosenką, która nam przewodziła to „Drugi brzeg” Arki Noego. W drugim dniu naszych ćwiczeń wielkopostnych klasy młodsze miały spotkanie z ks. Rekolekcjonistą na sali gimnastycznej a klasy starsze przeżywały nabożeństwo i konferencje  oraz sakrament pokuty i pojednania. Bardzo emocjonujące okazało rozstrzygnięcie konkursu – wszystkie palmy były piękne, wszystkie dzieci bardzo się zaangażowały w ich tworzenie, zaangażowali się też bardzo nauczyciele i rodzice – a najbardziej chodziło nie o nagrody – wszyscy dostali jednakowe nagrody–a o pielęgnowanie tradycji robienia palm poprzez miłość do Jezusa. Jury spoza szkoły p. Małgorzata z Biblioteki Miejskiej, p. Aurelia z MDK i p. Joanna z Muzeum – Zamek wykonały trudne zadanie wybrały: z klas I – III:

  1. Miejsce kl. I e
  2. Miejsce kl. II b
  3. Miejsce kl. III d

Z klas IV – VI:

  1. Miejsce Kl. V b
  2. Miejsce kl. V c
  3. Miejsce kl. VI a

Mamy nadzieję, że przyniesione w Niedzielę Palmową palmy będą wielką radością dla wszystkich, a poświęcone w czasie Mszy św. o godz. 11.00 będą nam przypominały o wielkiej miłości Jezusa do nas.

            W trzecim dniu uczniowie nasi uczestniczyli w Eucharystii, w czasie homilii Ks. Piotr pokazał jak zaufać Jezusowi do końca na podstawie czytania z Księgi Proroka Daniela o Szadraku, Meszaku i Abed – Nego, których król Nabuchodonozor chciał zgładzić a wiara w Boga dała im siłę przetrwać nawet największe trudności. To znaczy być przyjacielem Jezusa. Uczniowie wzięli też udział w lekcji wychowawczej z elementami filmów. 

            Serdecznie DZIĘKUJEMY najpierw Panu Bogu za ten czas i ludzi, ks. Proboszczowi Tadeuszowi Kocórowi za wsparcie i modlitwę, ks. Rekolekcjoniście Piotrowi za poświęcenie, troskę i wspaniały kontakt z naszymi uczniami, za piękny śpiew i wspólna modlitwę.

            Również z całego serca DZIĘKUJEMY Szanownej Dyrekcji naszej szkoły, nauczycielom, wychowawcom, pracownikom administracji, za cierpliwość, pomoc
i wszelkie dobro.

            DZIĘKUJEMY p. Dyrektorowi MDK Jury za wszelka pomoc.

            DZIĘKUJEMY Rodzicom, tym którzy czynnie zaangażowali się w rekolekcje jak i tym, którzy ze względu na obowiązki zawodowe wspierali nas modlitwą i dobrym słowem.

            DZIĘKUJEMY wszystkim, którzy się za nas modlili.

                                                                                                                      Bóg zapłać!

                                                                                                                       Katecheci